Nie każda firma musi mieć oddzielne konto bankowe. Sporo przedsiębiorców jednak decyduje się na takie rozwiązanie. Mając konto firmowe możesz zastanawiać się, jak zrobić przelew z konta firmowego na prywatne. Czy jest to w ogóle możliwe? Jak najbardziej, ale tylko w konkretnych przypadkach. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, aby z łatwością zlecić taką dyspozycję.
Czy można robić przelewy z konta firmowego na prywatne? Przepisy i zasady
Teoretycznie możesz zrobić przelew z konta firmowego na konto prywatne, ale nie zawsze. W przepisach prawa jest wyszczególniona forma prawnej działalności gospodarczej. Inaczej mówiąc: w zależności od tego, jaką firmę posiadasz, będziesz mógł zrobić przelew na konto osobiste lub też będzie to zabronione. Co do zasady jest to dozwolone w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.
Przelew na konto firmowe bez faktury nie będzie możliwy w przypadku:
- Spółki osobowej;
- Spółki kapitałowej;
- Innych form spółek.
Są jednak przepisy jasno wskazujące na to, kiedy przedsiębiorca musi korzystać z rachunku firmowego. Szczegółowo mówi o tym art. 19 ustawy – Prawo Przedsiębiorców:
„Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:
1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji”.
Jednocześnie przepisy mówią, że nawet prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, przelew z konta firmowego na prywatne może być wykonany w ramach wypłaty dywidendy lub wynagrodzenia. Ewentualnie może stanowić to formę opłaty za wykonaną usługę lub wynajmowanie jakiegoś lokalu.
W innych przypadkach przelew z konta firmowego na prywatne innej osoby oraz na swoje własne konto będzie niezgodny z prawem.
Jak zrobić przelew z konta firmowego na prywatne? Krok po kroku
Jak krok po kroku zrobić przelew z konta firmowego na prywatne?
- Wybierasz sposób wykonania przelewu – przelew przez Internet to rozwiązanie najszybszym i najprostsze.
- Wpisujesz dane przelewu do banku – trzeba wpisać odbiorcę (siebie) i numer konta. Nie możesz zapomnieć o tytule przelewu – o tym przeczytasz w dalszej części.
- Potwierdzasz przelew – poprzez podanie kodu SMS lub częściej poprzez zatwierdzenie płatności w aplikacji mobilnego swojego banku.
Pamiętaj, że ważne jest udokumentowanie przelewu. Opatrz go odpowiednim tytułem! Pomoże Ci to uniknąć problemów w przypadku kontroli ze strony Urzędu Skarbowego.
Jednocześnie wiedz, że zapłacenie kartą służbową za zakupy prywatne nie jest problemem, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą. Jednak środków tych nie możesz wliczyć do wydatków firmowych. Możesz za to zrobić przelew z konta prywatnego na firmowe w ramach zwrotu środków. Jednak przy innej formie działalności gospodarczej takie przelewy są zabronione!
Jak prawidłowo tytułować przelewy z konta firmowego na prywatne?
Teoretycznie nie ma jednego sposobu na tytułowanie przelewów. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku JDG są one dozwolone, a przelew z konta spółki jest z zasady zabroniony. Jeśli jednak wykonujesz przelew na konto prywatne w ramach opłacenia jakiejś usługi, wtedy właśnie tytuł ma największe znaczenie.
Jak zatytułować przelew z konta firmowego na prywatne, jeśli chcesz jasno wykazać opłaty przed urzędnikami? Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest wpisywanie informacji, za co dokładnie jest przelew. Za jaką usługę płacisz, czy też za jaki konkretnie produkt. Ważne jest, aby transfery można było z łatwością identyfikować i odróżniać je np. od wydatków wynikających z działalności.
Jak bezpiecznie przelewać pieniądze z konta firmowego na prywatne?
Zasady bezpiecznego wykonywania przelewów są takie same, jak w każdym innym przypadku. Przelew z konta firmowego na prywatne powinien być uważnie sprawdzony pod kątem odbiorcy. Jeśli jest to przelew na Twoje konto, sytuacja jest prostsza. Jeśli jednak ślesz środki na konto członka rodziny, upewnij się, że nie pomyliłeś jakichś cyfr. Wykonując przelew z konta firmowego na prywatne żony, możesz to zrobić również jedynie w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych.
Ile kosztuje przelew z konta firmowego na prywatne?
Koszt takiego przelewu jest zależny od oferty banku. To w zasadach korzystania z rachunku biznes będziesz miał opisane kwestie opłat za przelewy z konta firmowego na prywatne. Zazwyczaj jednak wystarczy spełnić odgórne wymogi, aby cieszyć się darmowymi przelewami w danym miesiącu.
Z perspektywy czasu może być dla Ciebie opłacalne. Ważne jest, abyś nie miał zbędnych dodatkowych obciążeń, nawet jeśli nie będą one zbyt wysokie.
Przelewy z konta firmowego na prywatne – na co uważać?
Podstawową kwestią jest bezpieczeństwo! Wykonując przelew, zawsze bierz pod uwagę poprawne wpisanie danych.
Jeśli pilnie potrzebujesz pieniędzy, pamiętaj o tym, że nie jest to proces natychmiastowy. Przynajmniej nie w standardowym systemie, w którym jest wykonywany przelew z konta firmowego na prywatne. Ile idzie taki przelew? Minimalnie można mówić o dwóch godzinach czasu realizacji, ale w praktyce zależy wszystko od banku i od tego, na którą sesję rozliczeniową trafisz przy zlecaniu przelewu.
Oczywiście pamiętaj o tym, że nie z każdego konta firmowego przelew na rachunek prywatny jest dozwolony. Nie możesz robić takich przelewów, jeśli np. jesteś członkiem spółki. W tym przypadku będzie to nielegalne.