Dopracowana strategia inwestycyjna to podstawa przy budowaniu niezależności ekonomicznej. Aby jednak doszło do profesjonalnego inwestowania potrzebujesz zbudowania portfela oszczędnościowego, najczęściej długoterminowego. Na czym zatem polega efektywne oszczędzanie i jak dobrze przenosić kapitał pomiędzy instrumentami oszczędnościami, a inwestycyjnymi? W artykule poznasz podstawy efektywnego generowania nadwyżki ekonomicznej.
W początkowych okresach inwestowania inwestor indywidualny nie zastanawia się nadmiernie nad tym, w jaki sposób zabezpieczyć przyszłe zyski. W pewnym momencie jednak nie możesz nieustannie ryzykować praktycznie wszystkich oszczędności na rynku kapitałowym, czy podczas spekulacji na walutach i zróżnicowanych papierach wartościowych. Chodzi o sprawne zabezpieczenie kapitału i o łączenie struktur oszczędnościowych z inwestycyjnymi. Tylko w ten sposób można świadomie wygenerować niezależność ekonomiczną, a jednocześnie uzyskiwać dalej duże stopy zwrotu. Efektywność oszczędzania zależy w dużym stopniu do analizy właściwych instrumentów, a także od monitorowania otoczenia makroekonomicznego, szczególnie pod kątem kształtowania stóp procentowych. Przy bardzo niskich stopach procentowych odkładanie pieniędzy na lokatach bankowych jest mniej opłacalne niż w okresie wysokich stóp procentowych. Oczywiście zdarzają się wyjątki. Wystarczy wspomnieć o lokatach rentierskich, progresywnych narzędziach oszczędnościowych, w których oprocentowanie rośnie wraz z kolejnymi okresami utrzymywania depozytu. Na rynku występuje wiele ciekawych opcji oszczędnościowych, w tym lokaty strukturyzowane. W lokatach strukturyzowanych łączy się potencjał bezpiecznego oszczędzania w banku detalicznym z bardziej ryzykownymi inwestycjami w papiery wartościowe, czy fundusze celowe. Jeżeli nie masz w ogóle doświadczenia inwestycyjnego, a jednak chcesz zaryzykować z nadzieją na wypracowanie ponadprzeciętnego oprocentowania taka lokata strukturyzowana okazuje się bardzo ciekawą alternatywą.
Efektywność oszczędzania wiąże się ponadto z dobrym rozdzieleniem kapitału. Nie możesz przechowywać wszystkich pieniędzy tylko na lokatach bankowych, np. długoterminowych. Trzeba kapitał rozdzielać pomiędzy różne instrumenty, aby dywersyfikować stopy zwrotu, a jednocześnie zwiększać bezpieczeństwo i płynność. Skłonność do ryzyka wśród inwestorów indywidualnych zmienia się z reguły wraz z wiekiem. To, co sprawdzało się na początku drogi zawodowej przy zakładaniu rodziny i stabilizacji życiowej staje się nieaktualne. Z tego powodu strategia inwestycyjna, czy oszczędnościowa podlega nieustannej zmianie. Warto zatem analizować efektywność oszczędzania, a także monitorować stopy zwrotu w stosunku do średniej branżowej, także w zakresie zaspokojenia własnych potrzeb. Zawsze zestawiaj oprocentowanie realne w lokatach bankowych, a nie tylko nominalne. To zagwarantuje właściwe podejście do generowania zysków.