Cross selling w banku to nic innego, jak kredyt wiązany. Z czym wiąże się dla potencjalnego kredytobiorcy, jakie warunki należy spełnić, aby można było korzystać z różnych ofert instytucji bankowej i czy zawsze taka współpraca się opłaca? Istotne szczegóły w zakresie cross selling a kredyt zostały zaprezentowane poniżej. Pamiętaj, że z takiej opcji możesz korzystać, nie tylko zaciągając kredyt hipoteczny, chociaż właśnie w tej opcji jest najbardziej popularny, ale korzystając również ze zobowiązań kredytowych, takich jak kredyt gotówkowy. Poznaj szczegółowe informacje już teraz.
Co to jest Cross-selling? Definicja
Przeciętny Polak, który chce rozpocząć współpracę z instytucją bankową, stara się wybierać zobowiązanie, które będzie wiązać się z jak najmniejszymi kosztami. Chodzi przecież o to, aby kredyt był opcją korzystną finansową i spełniał wszelkie potrzeby klienta, a nie wywoływał utratę płynności finansowej. Jedną z opcji na tani kredyt hipoteczny czy korzystny kredyt gotówkowy może być cross selling. Co to właściwie jest?
Cross selling jest zobowiązaniem wiązanych. To sprzedaż łączona, którą oferuje bank w zamian za lepsze warunki współpracy. Oznacza to, że potencjalny kredytobiorca decyduje się na zaciągnięcie nie tylko podstawowego kredytu wedle indywidualnych preferencji czy możliwości spłaty. Podejmuje również decyzję w zakresie dobrania dodatkowych produktów banku, które mogą przyczynić się do polepszenia warunków umowy z instytucją.
Do kredytu hipotecznego czy gotówkowego dobierać można ubezpieczenie, konto oszczędnościowe albo standardowy rachunek rozliczeniowy. Nie zawsze są to produkty udostępniane bezpłatnie, natomiast korzystanie z nich może znacznie wpłynąć na polepszenie zasad spłaty głównego zobowiązania.
Na czym polega cross-selling w ofercie banków?
Banki, dla których sprzedaż łączona jest dobrym rozwiązaniem, aby wywołać lojalność swoich klientów, oferują najczęściej kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy wraz z dodatkowymi produktami. Najczęściej kredytobiorca i tak musi je nabyć, aby uruchomić zobowiązanie, natomiast może korzystać z różnych propozycji. Wskazanie przez bank tych konkretnych, niejako zmusza kredytobiorcę do nawiązania ścisłej współpracy, ale za to na lepszych warunkach.
Poznaj cross-selling przykłady, które spotykane są najczęściej. W większości przypadków instytucja bankowa oferuje dodatkowe ubezpieczenie do kredytu na atrakcyjnych warunkach albo wręcz nakazuje otwarcie i prowadzenie rachunku bankowego do obsługi zobowiązania. Do kredytu klient może dobierać również inne produkty, jakie oferuje bank, w tym lokaty czy inne instrumenty inwestycyjne. W zamian może liczyć na niższe oprocentowanie, mniejszą marżę czy wydłużony okres spłaty zobowiązania. Bardzo często w zamian za nabycie dodatkowych produktów do kredytu, instytucja bankowa może całkowicie zrezygnować z pobierania prowizji za udzielenie zobowiązania.
Cross-selling a kredyt hipoteczny – najważniejsze informacje
Musisz wiedzieć, że nie zawsze cross-selling wiąże się z zaletami i nie zawsze opłacalna jest sprzedaż wiązana. Kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy może okazać się finalnie sporo droższy. Właśnie dlatego, jeśli zdecydujesz się na sprzedaż połączoną i wzięcie dodatkowych produktów banków w zamian za lepsze warunki kredytowe, najpierw porównaj co najmniej kilka różnych zobowiązań i wybierz takie, które na pewno będzie dla Ciebie korzystne.
Pamiętaj, że niektóre banki wręcz narzucają corss selling, inne są w tym zakresie elastyczne. Dowiedz się, czy dodatkowe produkty do kredytu są Ci na pewno niezbędne i czy naprawdę spowodują udzielenie zobowiązania na korzystniejszych warunkach. Może okazać się, że w czasie całej współpracy z instytucją bankową spełnianie dodatkowych warunków będzie przysparzać liczne problemy.
Co można zyskać decydując się na cross-selling w banku?
Decydując się na cross selling można liczyć na cały worek korzyści. Najczęściej kredytobiorca generuje po prostu oszczędności finansowe, ponieważ zobowiązanie kredytowe udzielane jest na atrakcyjnych zasadach współpracy. Banki oferują wtedy niższe oprocentowanie i marżę, rezygnują z prowizji za udzielenie kredytu. Co więcej, trzeba przyznać, że niektóre dodatkowe usługi bankowe są naprawdę ciekawe i wpływają na komfort w zakresie zarządzania własnym budżetem czy pozwalają utrzymać należytą płynność finansową. Na produktach, takich jak konta oszczędnościowe czy lokaty możesz zyskać.
Należy również wskazać, że produkty bankowe brane w ramach cross sellingu, bardzo często oferowane są na lepszych warunkach, aniżeli proponuje je konkurencja. Tym samym prowadzenie konta może być całkiem darmowe a ubezpieczenie nabywane w niższej cenie przy takich samych wariantach polisy.
Wady i zalety cross-sellingu w banku
Musisz wiedzieć, że każda oferta bankowa jest inna, a instytucje bankowe zawsze realizują własną politykę współpracy z klientami. Co więcej, każdy bank komercyjny funkcjonuje w celach zarobkowych, nic dziwnego, że cross selling może wiązać się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów. Bank nic nie daje za darmo, dlatego całościową współpracę zawsze należy dobrze oszacować. Nie patrz jedynie na obniżoną miesięczną ratę czy mniejsze oprocentowanie. Musisz skalkulować całkowite koszty wszystkich zobowiązań i dopiero wtedy ocenić, czy współpraca jest na pewno opłacalna.
Nie ma jednak wątpliwości, że dzisiaj na rynku usług finansowych panuje ogromna konkurencja, przez co banki muszą wręcz walczyć o uwagę potencjalnego kredytobiorcy. Instytucje, które oferują sprzedaż łączoną, czyli właśnie cross selling zachęcają klientów naprawdę atrakcyjnymi warunkami, a same produkty dodatkowe okazują się komfortowe i przydatne w obsłudze.
Kredyt a cross-selling – czy warto podpisać umowę?
Kredyt cross-selling jest opłacalny, jeśli nabycie dodatkowych produktów banku wiąże się z rzeczywistym polepszeniem warunków całej współpracy. Decyduj się na podpisanie umowy z instytucją bankową tylko wtedy, gdy ubezpieczenie, konto bankowe czy produkty inwestycyjne pozwolą Ci uzyskać wymierne korzyści. Jeśli okaże się, cross selling wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów, które finalnie są wyższe, aniżeli kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy bez nabywania innych produktów banku, raczej nie warto korzystać z takiej sprzedaży łączonej. Wszystko zależy jak zwykle od indywidualnych potrzeb i możliwości spłaty każdego kredytobiorcy oraz jakości nabywanych usług.